Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2011, sygn. IBPP3/443-400/11/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-400/11/AB
prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości gruntowej przez wieczystego użytkownika
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2011r. (data wpływu 28 marca 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości gruntowej przez wieczystego użytkownika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 marca 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości gruntowej przez wieczystego użytkownika.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawcy przysługuje prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej działki nr np. 1 i 3 oraz prawo własności nieruchomości działki gruntu położonej pomiędzy tymi działkami 1 i 3, czyli nr np. 2.
W wyniku historycznych zaszłości i różnych tytułów nabycia działek zastana sytuacja jest taka, iż poprzedni władający (nie będący właścicielem ani użytkownikiem wieczystym) działkami 1,2,3 (przedsiębiorstwo państwowe) wybudował w łatach 70-80 tych XX wieku budynek gospodarczy (magazyn), w którym do lat 90 tych XX wieku prowadził własną działalność gospodarczą, a następnie po jej zakończeniu budynek był wynajmowany najemcom.
Obecnie nadal jest wynajmowany jednemu z dotychczasowych najemców już na podstawie nowej umowy najmu zawartej z Wnioskodawcą. Pozostałą cześć Wnioskodawca zajmuje na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Budynek został wybudowany w ten sposób, iż zasadnicza jego cześć znajduje się na działce środkowej nr 2 będącej własnością Wnioskodawcy, ale znaczne pozostałe części (fundamenty, konstrukcyjne ściany zewnętrzne) znajdują się na działkach nr 1 i 3. Wnioskodawca nabył w sierpniu 2009r. prawo użytkowania wieczystego działek 1 i 3 jako nieruchomości zabudowanych wraz z odrębną własnością części budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Nieruchomość składająca się z działek 1 i 3 objęta jest jedną księgą wieczystą, w której w dziale I widnieje wpis, iż są to działki zabudowane. Obecnie Wnioskodawca zamierza nabyć od Skarbu Państwa poprzez działającego w ramach zadań zleconych Prezydenta Miasta prawo własności działek 1 i 3, których obecnie jest użytkownikiem wieczystym, poprzez zapłatę różnicy pomiędzy wartością prawa własności nieruchomości oznaczonych jako działki 1 i 3, a wartością ich prawa użytkowania wieczystego, w drodze umowy kupna-sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right