Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.06.2011, sygn. IBPP3/443-325/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-325/11/DG

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym i zobowiązania do zapłaty akcyzy od sprzedanej energii elektrycznej dokumentowej fakturą rozliczeniową z terminem płatności określonym w umowie, poprzedzonej fakturami zaliczkowymi nie dokumentującymi ilości wydanej energii elektrycznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2011r. (data wpływu 9 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego oraz zapłaty akcyzy od energii elektrycznej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2011r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie powstania obowiązku podatkowego oraz zapłaty akcyzy od energii elektrycznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka) dla kilku odbiorców końcowych stosuje zaliczkowy system sprzedaży energii elektrycznej, polegający na tym, że w ciągu miesiąca odbiorcom energii wystawiane są dwie faktury zaliczkowe (przedpłatowe) z odroczonym 7 - dniowym terminem płatności należności z nich wynikających. W treści tych faktur spółka nie wskazuje ilości energii elektrycznej. Ostatniego dnia miesiąca spółka wystawia odbiorcom tzw. fakturę rozliczeniową, która zawiera ilość sprzedanej energii elektrycznej w danym miesiącu kalendarzowym i wskazuje wartość pomniejszoną o wartości z wcześniej wystawionych faktur zaliczkowych. Z zapisów zawartych przez spółkę umów z odbiorcami energii wynika, iż termin płatności faktury rozliczeniowej wynosi 14 -dni od daty wystawienia faktury rozliczeniowej. Przyjęty w spółce sposób rozliczeń obrazuje poniższy przykład:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00