Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2011, sygn. IBPBI/1/415-219/11/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-219/11/KB
kurs faktycznie zastosowany
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 lutego 2011r. (data wpływu do Organu 28 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych:
- powstałych z tytułu otrzymania przez Wnioskodawcę zapłaty za wystawione faktury jest prawidłowe,
- powstałych z tytułu regulowania przez Wnioskodawcę jego zobowiązań jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lutego 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu rozliczania różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami i sprzedaje swoje towary na terenie kraju. Część faktur sprzedaży jest wystawiana w euro. Faktury wystawiane są i przeliczane wg kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury i zgodnie wymogami kwota VAT faktury przeliczona na PLN pokazywana jest na fakturze. Kurs ten służy również do zaewidencjonowania faktury w odpowiednich wartościach w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. W momencie zapłaty za fakturę kwota zapłaty przeliczana jest wg kursu kupna banku prowadzącego rachunek bankowy. Na tej podstawie od kwoty netto faktury obliczane są różnice kursowe dodatnie lub ujemne. Walutowa faktura zakupu rejestrowana jest w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury i ujmowana w takiej wartości w kosztach. W momencie zapłaty za taką fakturę obliczana jest różnica kursowa między kursem księgowania faktury (NBP) oraz kursem wynikającym z kolejki FIFO wpływów na konto, tj. odpowiednim kursem kupna banku prowadzącego rachunek walutowy. Koszt obsługi rachunku walutowego wyceniany jest na PLN wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego uznanie kosztu. Od tego kursu wyliczana jest różnica kursowa między kursem NBP a kursem wynikającym z kolejki FIFO wpływów na konto, tj. odpowiednim kursem kupna banku prowadzącego rachunek walutowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right