Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2011, sygn. IBPP3/443-421/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-421/11/DG

  • Czy odsprzedaż towarów objętych procedurą tranzytu w Polsce pomiędzy polskimi podatnikami podatku od towarowi usług (punkt 2 powyżej) podlegać będzie opodatkowaniu polskim podatkiem VAT?
  • W przypadku, kiedy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu w Polsce polskim podatkiem VAT, czy Spółka, występując jako 2 w kolejności podmiot krajowy (pkt 3 powyżej), ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez pierwszy w procesie podmiot krajowy?

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011r. (data wpływu 30 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów objętych procedura tranzytu oraz prawa do odliczenia podatku VAT jest:

    • nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania odsprzedaży na terytorium kraju towarów objętych procedurą tranzytu,
    • prawidłowe w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku VAT.

    UZASADNIENIE

    W dniu 30 marca 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania towarów objętych procedura tranzytu oraz prawa do odliczenia podatku VAT.

    W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

    Wnioskodawca (dalej: WSK, Spółka) jest podmiotem posiadającym siedzibę w Polsce, zarejestrowanym w kraju dla potrzeb podatku od towarowi usług.

    Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja części wykorzystywanych w budowie silników lotniczych i świadczenie usług specjalistycznych na wskazanych częściach (niklowanie, kadmowanie, obróbka cieplna itp.). Zdecydowaną większość odbiorców Spółki stanową podmioty zagraniczne spoza UE (Kanada, USA). W określonej części usług realizowanych na rzecz podmiotów z krajów trzecich, Spółka wykorzystuje materiały sprowadzane na teren kraju w procedurze uszlachetniania czynnego z systemem zawieszenia cła. Przedmiotowe transakcje mogą przebiegać wg następującego schematu:

  • close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00