Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2011, sygn. IBPP3/443-405/11/PH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-405/11/PH

Rozliczenie i wykazanie w deklaracji VAT importu usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10.05.2011 r. (data wpływu 12.05.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia i wykazania w deklaracji VAT importu usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia i wykazania w deklaracji VAT importu usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zaistniałego stanu faktycznego:

Wnioskodawca importuje akcesoria kosmetyczne z dalekiego wschodu. Spedytorem jest kontrahent niemiecki. Spedytor wystawia faktury za usługę transportową bez naliczania podatku VAT. Usługa fakturowana jest w rozbiciu na część zwiększającą wartość celną importowanego towaru czyli wartość usługi z miejsca załadunku do granicy Wspólnoty oraz część nie ujmowaną do wartości celnej czyli od granicy Wspólnoty do miejsca przeznaczenia na terytorium kraju (magazyn Wnioskodawcy). Wnioskodawca przejmuje obowiązek podatkowy i wykazuje import usług tylko od tej części, która nie jest wliczona nie zwiększa wartości celnej importowanego towaru. Import usług przelicza się na złote wg kursu średniego ogłoszonego prze NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Import usług dotyczy transportu międzynarodowego, dla którego stawka podatku wynosi 0%. W deklaracji VAT Wnioskodawca wykazuje import usług ze stawką 0% w poz. 37, 38, 39,40. W uzupełnieniu ww. wniosku Wnioskodawca wskazał, iż jest w posiadaniu dokumentów, z których wynika, iż nabywana usługa jest usługą transportu międzynarodowego czyli przewóz towarów z miejsca nadania wyjazdu znajduje się poza terytorium Unii Europejskiej (Chiny, Korea), a miejsce przeznaczenia przyjazdu jest na terytorium kraju (Kraków).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00