Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.11.2011, sygn. IPTPP2/443-491/11-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-491/11-2/JS
Brak obowiązku opodatkowania świadczeń na rzecz osób uprawnionych, finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub za częściową odpłatnością ponoszoną przez pracowników, a także prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT i VAT marża
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2011 r. (data wpływu 22 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania świadczeń na rzecz osób uprawnionych, finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub za częściową odpłatnością ponoszoną przez pracowników, a także prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT i VAT marża jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku opodatkowania świadczeń na rzecz osób uprawnionych, finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub za częściową odpłatnością ponoszoną przez pracowników, a także prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT i VAT marża.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjną w zakresie wytwarzania i sprzedaży płytek ceramicznych. Z uwagi na znaczną ilość zatrudnionych pracowników objęty jest obowiązkiem wynikającym z art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tj. utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: Fundusz). Zgodnie z treścią funkcjonującego w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy regulaminu Funduszu, pracownicy otrzymują świadczenia w postaci m.in. talonów uprawniających do wymiany na towary w wybranych sklepach z produktami dla dzieci. Dodatkowo Wnioskodawca organizuje wyjazdy kolonijne dla dzieci swoich pracowników za pośrednictwem zewnętrznych biur podróży. W obu przypadkach usługi te zakupywane są przez Wnioskodawcę od podmiotów trzecich na podstawie stosownej faktury VAT. W przypadku organizacji kolonii lub wczasów jest to faktura VAT - marża, bez wyodrębnionej w jej treści kwoty podatku VAT. Wnioskodawca nabywa także - tym razem dokumentowane zwykłymi fakturami VAT usługi wstępu np. na siłownię, do kina, na basen itp. W przypadku organizacji kolonii lub wczasów pracownicy partycypują w kosztach wyjazdu, w zależności od ich sytuacji materialnej. Zasady i zakres w jakim wczasy te są finansowane przez pracowników precyzyjnie określony jest w regulaminie Funduszu. Rozliczenie między Wnioskodawcą a pracownikami wygląda w ten sposób, że Wnioskodawca płaci 100% należności na rzecz biura podróży, zaś wynikająca z regulaminu Funduszu część kosztów wyjazdu zwracana jest przez pracowników bezpośrednio Wnioskodawcy. Kwoty wpłacane przez pracowników uiszczane są wyłącznie na rachunek bankowy Funduszu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right