Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2011, sygn. IPTPP2/443-132/11-3/PM, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-132/11-3/PM
Dopuszczalne jest postępowanie Spółki, polegające na zaewidencjonowaniu na kasie rejestrującej w miesiącu otrzymania informacji o dokonanych wpłatach (wyciągu bankowego), różnym od daty wpływu wpłaty na rachunek bankowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania na kasie rejestrującej otrzymanych zaliczek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej otrzymanych zaliczek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje usługi ochrony osób i mienia i jest obowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych od dnia 1 maja 2011 r. Sprzedaż potwierdzana jest fakturami VAT wystawianymi na koniec miesiąca z terminem płatności na około połowę miesiąca następnego. W przypadku zaliczki o wpłacie dowiaduje się dopiero z wyciągu bankowego, czyli z pewnym opóźnieniem.
Spółka ma jednak możliwość podglądu w elektroniczny rachunek bankowy i dzięki temu jest w stanie prawidłowo rozliczyć zobowiązanie podatkowe i zgodnie z terminem zobowiązania zaewidencjonować sprzedaż. Problem wystąpi jednak w przypadku, gdy przelew zaliczki dokonany był pod koniec miesiąca, np. w dniu 31 maja a wyciąg bankowy otrzymał w dniu 2 czerwca. Obowiązek podatkowy od tej zaliczki powstał w maju, natomiast rejestracja tego przychodu w kasie fiskalnej mogła być dokonana dopiero w dniu 2 czerwca. Jeżeli kontrahent posiada rachunek w tym samym banku co Zainteresowany lub w tej samej grupie kapitałowej, wpływ pieniędzy możliwy jest także w godzinach wieczornych i mimo możliwości podglądu w elektroniczny rachunek bankowy, rejestracja wpływu takiej zaliczki będzie możliwa dopiero w dniu 2 czerwca.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right