Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.02.2011, sygn. IPPP1-443-1318/10-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1318/10-2/JL
Składniki majątku przedsiębiorstwa Wnioskodawcy będące przedmiotem aportu, z wyłączeniem nieruchomości, nie będą posiadały na dzień wniesienia aportu cech wymienionych w art. 551 Kodeksu cywilnego oraz w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy też przedsiębiorstwa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.12.2010 r. (data wpływu 28.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji i dystrybucji kosmetyków. W związku z rozwojem i zwiększeniem skali prowadzonej działalności jak również w celu zapewnienia dalszych możliwości rozwojowych Wnioskodawca planuje utworzenie spółki (spółki kapitałowej lub spółki osobowej formie spółki komandytowej). Efektem powyższego miałoby być wniesienie aportem do utworzonej spółki przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które Wnioskodawca obecnie prowadzi. Przedmiotem wniesienia byłoby całe przedsiębiorstwo z którego wyłączone byłoby jednak prawo własności nieruchomości, którą to nieruchomość (budynek) Wnioskodawca wykorzystuje dla celów prowadzonej działalności gospodarczej (działalności produkcyjno handlowej oraz zarządzania tym przedsiębiorstwem). Należy jednak podkreślić iż Wnioskodawca zamierza zapewnić utworzonej spółce, do której wniósłby aportem przedsiębiorstwo, prawo do dalszego korzystania z nieruchomości w ten sposób, iż pomiędzy tą spółką a Wnioskodawcą zostałaby zawarta długoterminowa umowa najmu, tym samym Wnioskodawca prowadziłby dalej działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w jego ocenie ten sposób dokonania aportu nie spowoduje utraty przez przedmiot aportu przymiotów, które decydują o tym, iż mamy do czynienia z przedsiębiorstwem, a nie z zestawem składników majątkowych niestanowiących przedsiębiorstwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right