Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.01.2011, sygn. IPPB2/436-450/10-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Umowa cash poolingu nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, czynności dokonywane w ramach umowy cash pooling nie będą podlegały opodatkowaniu ww. podatkiem zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym bezprzedmiotowe jest rozpatrywanie powyższej czynności pod kątem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.11.2010 r. (data wpływu 24.11.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.11.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cash poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P. S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej H. (dalej: Grupa H.) i prowadzi w Polsce działalność w zakresie budownictwa obiektów kubaturowych i infrastrukturalnych dla inwestorów publicznych oraz prywatnych.

Spółka zajmuje się realizacją obiektów biurowych, mieszkaniowych, przemysłowych, handlowo -rozrywkowych, a także dróg, mostów, tuneli, stadionów oraz portów morskich i lotniczych.

W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza przystąpić do systemu zarządzania płynnością finansową (dalej: Cash-pooling lub System). Pozostałymi uczestnikami Systemu będą polskie spółki z Grupy H., tj. D. sp. z o.o., F. sp. z o.o., i S. sp. z o.o. (łącznie: Spółki z Grupy H. lub Uczestnicy) oraz niemiecka spółka A., która będzie pełnić funkcję agenta (dalej: Agent lub Pool-leader). Uczestnicy Cash-poolingu nie są bezpośrednimi udziałowcami Wnioskodawcy, jak również nie posiadają wspólnego ze Spółką bezpośredniego udziałowca, zaangażowanego w transakcję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00