Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2011, sygn. ILPP2/443-1250/11-4/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1250/11-4/MR
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego wydania towaru.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. reprezentowanej przez Radę Prawnego z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu 29 sierpnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 3 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego wydania towaru jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług opodatkowania w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego wydania towaru. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 3 listopada 2011 r. (data wpływu 14 listopada 2011 r.) o dokument, z którego wynika prawo do występowania osoby upoważnionej w imieniu Zainteresowanego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca realizuje usługi transportowe na rzecz spółki A. Opierając się na doświadczeniach swojego kontrahenta zakłada, że w przyszłości mogą zdarzyć się przypadki, w których towar (niskochłodzone artykuły spożywcze) nie zostanie dostarczony odbiorcy w wymaganym terminie, względnie zostanie w transporcie uszkodzony. W ten sposób powstanie szkoda, albowiem odbiorca może nie odebrać dostarczonego z opóźnieniem (praktyka spotykana w tzw. sieciach handlowych), względnie uszkodzonego towaru, a Spółka A (jako bezpośredni zleceniobiorca) będzie zobowiązana do naprawienia tej szkody (równowartość niedostarczonego towaru). Z uwagi na specyfikę towaru (ograniczony okres przydatności do spożycia) oraz jego stosunkowo niewysoką wartość, nie będzie on dostarczany z powrotem do Spółki A (ekonomicznie nieuzasadnione). Oczywiście Spółka A obciąży Wnioskodawcę kosztami z tytułu wypłaconego uprzednio jej klientowi odszkodowania. W tym celu wystawiana będzie przez nią nota obciążeniowa tytułem odszkodowania i na jej podstawie Wnioskodawca wypłaci stosowne odszkodowanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right