Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2011, sygn. ILPB2/436-164/11-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Cesja praw z umowy ubezpieczenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu: 1 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń ubezpieczeniowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest działaczem sportowym. Swoje obowiązki na rzecz Związku Sportowego wykonuje całkowicie społecznie, tzn. nie jest zatrudniony, jak również nie otrzymuje za swoje działania na rzecz Związku żadnego wynagrodzenia.

Związek chce jednak dokonać pewnej rekompensaty, zabezpieczyć się co najmniej przed skutkami zdarzeń losowych jakie mogą nastąpić w związku z wykonywaniem funkcji społecznych i dlatego jest zainteresowany wprowadzeniem programu ubezpieczeniowego. W tym celu zawarł już umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Oferta Towarzystwa związana jest z inwestowaniem składek w Fundusz Kapitałowy ze składką jednorazową.

Składka dzieli się na część inwestycyjną i część ochronną ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Wpłata składki ochronnej stanowi gwarancję wypłaty środków pieniężnych po spełnieniu warunków przewidzianych w umowie ubezpieczenia. Część inwestycyjna obciążona jest ryzykiem. Do momentu cesji praw z umowy ubezpieczenia właścicielem środków zgromadzonych na rachunku ubezpieczonego jest Związek. Cesja praw z umowy ubezpieczenia, zgodnie z umową może nastąpić wyłącznie na wniosek Wnioskodawcy w każdym czasie. Nie określono, czy cesja praw nastąpi odpłatnie, czy nieodpłatnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00