Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2011, sygn. ILPP1/443-938/11-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-938/11-2/BD

Korekta podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa w formie aportu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011 r. (data wpływu: 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Firma A jest spółką cywilną prowadzoną na podstawie książki przychodów i rozchodów.

Głównym wspólnikiem jest M., która prowadzi także działalność na własny rachunek oraz jest wspólnikiem kilku innych spółek cywilnych.

W prowadzonych firmach, M. jest następcą prawnym po śmierci swojej mamy A., natomiast w związku z tym, że zamierza kontynuować naukę, planuje wnieść firmy aportem do spółki z o.o., w której będzie głównym udziałowcem, w całości każdą firmę, jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, przedmiotem planowanego aportu będzie przedsiębiorstwo, które wg Wnioskodawcy spełnia definicję przedsiębiorstwa zawartą w art. 55 Kodeksu cywilnego (ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera definicji pojęcia przedsiębiorstwo). Zgodnie z przywołanym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00