Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.09.2011, sygn. ILPP1/443-869/11-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-869/11-2/BD

Czy dostawa przedmiotowej nieruchomości gruntowej zabudowanej będzie korzystała ze zwolnienia w zakresie podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 10 i 10a w zw. z art. 29 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2011 r. (data wpływu 16 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości gruntowej zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik w roku 2010 nabył od osób fizycznych, nie będących podatnikami podatku od towarów i usług, nieruchomość gruntową zabudowaną dwoma budynkami mieszkalnymi oraz budynkiem gospodarczym. W jednym z budynków mieszkalnych od roku 2000 wynajmowane było pomieszczenie z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. W kwietniu 2010 r. nastąpiła zmiana charakteru przedmiotowej nieruchomości z gruntu rolnego na grunt z przeznaczeniem pod zabudowę. Ww. decyzja została wydana z wniosku złożonego przez poprzedniego właściciela nieruchomości. Po dokonaniu zakupu, w związku z planowaną inwestycją budowlaną, Podatnik wystąpił z wnioskiem o pozwolenie na budowę, na przedmiotowej nieruchomości. W grudniu 2010 r., Prezydent Miasta wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę wraz z jednoczesną zgodą na rozbiórkę istniejących budynków, kolidujących z planowaną inwestycją. Na dzień złożenia niniejszego wniosku decyzja ta nie jest prawomocna. W grudniu 2010 r., Podatnik wprowadził przedmiotową nieruchomość gruntową do ewidencji środków trwałych. Ponadto Podatnik poczynił nakłady inwestycyjne dotyczące nieruchomości, w związku z zakupem mapy dla celów projektowych, dokumentacji geotechnicznej, opłaty geodezyjne oraz projektu architektonicznego planowanej inwestycji budowlanej. W chwili obecnej Wnioskodawca zrezygnował z planowanej inwestycji i zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość bez dokonywania na niej jakichkolwiek prac inwestycyjnych w tym nie wykonując również prac związanych z rozbiórką. Obecnie Podatnik prowadzi negocjacje handlowe z podmiotem który jest zainteresowany zakupem przedmiotowej nieruchomości gruntowej, na której prawdopodobnie będzie on realizował własną inwestycję budowlaną, związaną również z koniecznością rozbiórki posadowionych na niej budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00