Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2011, sygn. ILPP2/443-872/11-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-872/11-2/AD
Czy zgodnie z art. 89a i 89b ustawy o VAT, podatnik dłużnik jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego wynikającego z części wierzytelności które zostaną umorzone w wyniku zawartego z wierzycielami układu w ramach prowadzonego postępowania upadłościowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 16 czerwca 2009 r. została ogłoszona upadłość spółki, która następnie została zmieniona w postępowanie układowe. Ze względu na ogłoszenie upadłości Spółka zaczęła otrzymywać informacje od Wierzycieli w trybie art. 89a i 89b ustawy o VAT. Nieuregulowane do dnia ogłoszenia upadłości Spółki wierzytelności ujęte zostały na liście wierzytelności w pełnej wysokości zaległych należności, zgodnie z otrzymanymi przez Spółkę fakturami obejmującymi zarówno wartości netto jak i podatek od towarów i usług oraz objęte zostaną układem zgodnie z art. 272 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe i naprawcze. Z tak ustaloną wierzytelnością wierzyciel uczestniczył będzie w postępowaniu upadłościowym z opcją układu i brał udział w głosowaniu nad zawarciem układu z siłą głosu ustaloną jako łączna suma nieuregulowanych należności według wystawionych faktur VAT i należności ubocznych odsetek. Spółka na zgromadzeniu wierzycieli zaproponuje redukcję zobowiązania o od 60 do 80 procent należności głównej oraz redukcję wszystkich kosztów ubocznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right