Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2011, sygn. ILPB4/423-140/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-140/11-2/ŁM
Czy wniesienie składników majątkowych, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, jako wkładu niepieniężnego do spółki celowej uznać należy za wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym uznać, iż wydana w zamian nominalna wartość udziałów spółki celowej nie będzie stanowić przychodu Wnioskodawcy na moment wniesienia?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku (brak daty wypełnienia wniosku, data wpływu 02 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków wniesienia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca jest akcjonariuszem Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna (dalej: Spółka), która w ramach działalności deweloperskiej realizuje inwestycję budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego (dalej: Inwestycja).
W związku z planowaną restrukturyzacją, Spółka rozważa wydzielenie działalności w zakresie Inwestycji i przeniesienie jej w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do odrębnego podmiotu gospodarczego spółki celowej, posiadającej formę prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W ramach planowanego aportu na spółkę celową przeniesione zostaną następujące składniki materialne i niematerialne, należące obecnie do Spółki: