Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2011, sygn. ILPP4/443-315/11-3/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-315/11-3/ISN
1. Czy faktury VAT sprzedaży wystawione w pliku PDF i przesyłane klientom w formie elektronicznej, uprawniają do rozliczenia podatku VAT z tak wystawionej faktury, w tym dla sprzedawcy w dacie wystawienia faktury?
2. Czy Spółka może wystawiać w pliku PDF faktury VAT korekty i przesyłać je klientom w formie elektronicznej, i tak wystawione i przesłane faktury VAT korekty będą podstawą do dokonania korekty w rozliczeniu podatku VAT dla sprzedawcy w przypadku, gdy kwota podatku należnego ulega zwiększeniu w dacie wystawienia faktury VAT korekty, a w przypadku, gdy kwota podatku należnego ulega zmniejszeniu w dacie doręczenia faktury VAT korekta odbiorcy, przy czym za datę odbioru faktury należy uznać datę przesłania jej odbiorcy pocztą elektroniczną?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2011 r. (data wpływu 20 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie wystawiania i przesyłania faktur korygujących w formie elektronicznej;
- nieprawidłowe w zakresie obniżenia podstawy opodatkowania podatku należnego w dacie doręczenia faktury VAT korekty odbiorcy.
UZASADNIENIE
W dniu 20 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania i przesyłania w formie elektronicznej faktur korygujących oraz podstawy opodatkowania.