Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2011, sygn. ILPP4/443-266/11-2/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-266/11-2/EWW

Czy omawianą dostawę dokonaną przez pierwszego podatnika w łańcuchu dostaw na rzecz drugiego uczestnika transakcji należy uznać za dostawę wewnątrzwspólnotową z Polski na Cypr i opodatkować stawką 0% polskiego podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2011 r. (data wpływu 28 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zarówno Wnioskodawca jak i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wnioskodawca posiada ważny i prawidłowy numer identyfikacji podatkowej dla potrzeb podatku VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym wygenerowany w Polsce, a nabywca taki numer wygenerowany na Cyprze. Podmiot cypryjski będzie przesyłał zapłatę za zamawiane towary bezpośrednio spółce polskiej. Zgodnie jednak z zamówieniem od spółki cypryjskiej miejscem dostawy towaru w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej ma być Wielka Brytania - gdzie znajduje się ostateczny nabywca tego towaru. Na zamówieniu od spółki cypryjskiej zamieszczone będą dokładne dane miejsca dostawy. Podmiot brytyjski nieznany będzie spółce polskiej i nie będzie ona posiadać informacji, czy posiada on numer identyfikacji podatkowej na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego, ani też żadnych innych szczegółów na temat transakcji w wyniku której nabędzie on towar od spółki cypryjskiej lub od nabywców towaru od niej. Spółka polska dokonywać będzie dostawy bezpośrednio do Anglii na zamówienie spółki cypryjskiej korzystając z usług polskich firm transportowych. Fakturę za towar będzie wystawiał polski podmiot na rzecz nabywcy z Cypru, wpisując na fakturze numer identyfikacji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych sprzedawcy polskiego i nabywcy cypryjskiego, a przedmiotem sprzedaży będzie dostawa towaru. Dokumenty przewozowe spółka polska otrzyma od przewoźnika polskiego, a wynikać z nich będzie dowóz towaru do finalnego odbiorcy z Wielkiej Brytanii. Wysyłka przyporządkowana jest dostawie dokonanej z Polski na Cypr.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00