Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.05.2011, sygn. ILPP4/443-179/11-2/JKa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-179/11-2/JKa

Czy Zainteresowany może wystawiać, wysyłać i archiwizować faktury w wersji elektronicznej w sposób opisany powyżej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lutego 2011 r. (data wpływu 25 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przesyłania, wystawiania i archiwizowania faktur w formie elektronicznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przesyłania, wystawiania i archiwizowania faktur w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zajmuje się produkcją i dystrybucją filtrów samochodowych. Faktury sprzedaży wystawiane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. rozdział 3, w kwestii szczegółowych zasad wystawiania faktur i danych, które powinny zawierać, oraz sposobu i okresu ich przechowywania. Swoje wyroby sprzedaje w kraju, na terenie Unii Europejskiej oraz poza Unią. Wystawianie faktur, wiąże się z ich ujęciem w elektronicznym systemie księgowym. Na dzień dzisiejszy faktury wystawiane i przechowywane są w formie papierowej. Do nabywcy przesyłane są pocztą lub dostarczane wraz z przesyłką towaru.

Zainteresowany wystawia miesięcznie bardzo dużo faktur (ok. 1500 faktur VAT). Faktury sprzedaży zawierają od kilku do kilkudziesięciu stron i drukowanie ich jest czasochłonne i kosztowne. Zdarza się również, że klient nie płaci za fakturę, ponieważ została zagubiona. Aby zminimalizować powyższe utrudnienia, chciałby on odbiorcom swoich wyrobów przesyłać faktury w formie elektronicznej, bez konieczności korzystania z tzw. bezpiecznego podpisu oraz bez stosowania elektronicznej wymiany danych, tzw. systemu EDI. Faktury elektroniczne oraz elektroniczne korekty faktur będą wystawiane przez niego i przesyłane odbiorcom w formie załączników do korespondencji elektronicznej. Faktury będą generowane w zintegrowanym systemie finansowo księgowym J. i zapisywane w formacie PDF, który zapewnia integralność i niezmienność danych na serwerze, w wydzielonym folderze. Folder umieszczony na serwerze będzie zabezpieczony hasłem i nikt nieupoważniony nie będzie miał do niego dostępu, a zatem nie będzie mógł edytować danych zawartych w tym katalogu bez upoważnienia. Faktury te będą codziennie pobierane, wysyłane i archiwizowane w katalogach klientów utworzonych w systemie zarządzania dokumentacją i korespondencją D. Wysłanie faktury elektronicznej odbywać się będzie automatycznie o godz. 3:00 w nocy, po wcześniejszym zapisaniu jej w katalogu klienta, na którego została wystawiona faktura. Faktury w wersji elektronicznej będą wysyłane tylko do tych klientów, którzy wyrazili zgodę na taką formę wystawiania i przesyłania faktur. Klienci ci będą mieli specjalny znacznik w książce adresowej i tylko oni otrzymywaliby od Spółki faktury w wersji elektronicznej. Zważywszy na fakt, że proponowana przez nią forma wysyłania faktur elektronicznych będzie zapewniać:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00