Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2011, sygn. IBPBII/1/415-1043/10/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-1043/10/BD
Czy pracownikom przebywającym w podróży służbowej krajowej lub zagranicznej należy doliczać do dochodu podlegającego opodatkowaniu koszty noclegów przysługujących podczas delegacji w przypadku zapewnienia im przez Spółkę zakwaterowania poprzez wynajem lokali mieszkalnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2010r. (data wpływu do tut. Biura 20 grudnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu pracownika kosztów jakie poniesie Spółka z tytułu zapewnienia zakwaterowania pracownikom odbywającym podróż służbową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2010r. do tut. Biura wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodu pracownika kosztów jakie poniesie Spółka z tytułu zapewnienia zakwaterowania pracownikom odbywającym podróż służbową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka zajmuje się programowaniem robotów przemysłowych bezpośrednio u klienta. W ramach prowadzonej działalności zleca swoim pracownikom, zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, odbywanie podróży służbowych na terenie kraju i zagranicą. W celu zapewnienia pracownikom zakwaterowania w ramach podróży służbowych, Spółka zamierza wynająć mieszkanie zagranicą, które mogłoby umożliwić jednoczesny nocleg kilku pracownikom. Przykładowo w Niemczech możliwy jest wynajem mieszkania nawet na jeden miesiąc z opcją przedłużenia. Pozwoli to Spółce ograniczyć koszty bardzo drogich noclegów w hotelach, szczególnie poza granicami kraju. Spółka zamierza podpisać umowę najmu mieszkania na terenie Niemiec z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i przelewać na rachunek bankowy tej osoby fizycznej comiesięczny czynsz. Spółka rozważa również możliwość wynajmu takiego mieszkania na terenie Polski, gdy zajdzie taka potrzeba.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right