Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2011, sygn. IBPBI/2/423-1466/10/SD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1466/10/SD
Czy Spółce przysługuje prawo do amortyzacji podatkowej Samochodów udostępnionych do używania Partnerom i czy w związku z tym odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Samochodów stanowią koszt uzyskania przychodów po stronie Spółki
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółce przysługuje prawo do amortyzacji podatkowej samochodów udostępnionych do używania Partnerom i czy w związku z tym odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Samochodów stanowią koszt uzyskania przychodów po stronie Spółki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy Spółce przysługuje prawo do amortyzacji podatkowej samochodów udostępnionych do używania Partnerom i czy w związku z tym odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Samochodów stanowią koszt uzyskania przychodów po stronie Spółki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka jest wiodącym producentem drożdży oraz dodatków piekarskich. Spółka jest częścią francuskiej Grupy, będącej światowym liderem branży drożdży piekarskich.
Na przełomie lat 2007 i 2008 Spółka zawarła z partnerami handlowymi (dalej: Partnerzy") szereg umów dotyczących udostępnienia Partnerom do używania specjalistycznego ciężarowego samochodu chłodni (dalej: Samochody). Przedmiotowe umowy zawierane z Partnerami powiązane są ściśle z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę. Pomiędzy Spółką i Partnerami obowiązują bowiem umowy handlowe, które regulują podstawowe zasady współpracy gospodarczej w zakresie dystrybucji produktów Spółki. Dla utrzymania oraz zwiększenia sprzedaży produktów Spółki konieczne jest zapewnienie wysokich standardów dystrybucji, przede wszystkim, celem zabezpieczenia ich przed zepsuciem, zapewnienia produktom odpowiednich warunków fizykochemicznych (odpowiednia niska temperatura, wilgotność powietrza, izolacja od warunków zewnętrznych, itp.) na etapie magazynowania, jak również w trakcie transportu.