Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2011, sygn. ITPP1/443-1139/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1139/11/BJ
Stawki podatku obowiązujące przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego oraz udziału w części wspólnej nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2011 r. (data wpływu 17 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego oraz udziału w części wspólnej nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego, miejsca postojowego oraz udziału w części wspólnej nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia ma w swoich planach inwestycyjnych budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z miejscami postojowymi w podziemnej hali garażowej oraz niezbędnej dla tej inwestycji budowę infrastruktury towarzyszącej znajdującej się poza budynkiem mieszkalnym (tj. drogi, dojazdy, chodniki, oświetlenia, kable energetyczne, instalacje wodno-kanalizacyjne, sieci cieplne oraz urządzenie i zagospodarowanie terenu wokół nieruchomości). Spółdzielnia przedstawia dwa warianty jak zamierza zbywać lokale mieszkalne i miejsca postojowe.
Wariant pierwszy:
Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie dokonywać dostawy lokali mieszkalnych i miejsc postojowych, podpisując przedwstępną umowę z członkami Spółdzielni, w której zobowiąże się do wybudowania lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego w wielostanowiskowej podziemnej hali garażowej zlokalizowanej pod budynkiem mieszkalnym. Członek Spółdzielni będzie zobowiązany do pokrycia kosztów budowy inwestycji poprzez wniesienie do spółdzielni wkładu budowlanego w formie zaliczek. Cena dostawy określona w umowie przedwstępnej będzie ustalona odrębnie na lokal mieszkalny i na miejsce postojowe. Przyszli nabywcy lokali mieszkalnych będą mieli obowiązek nabycia miejsca postojowego. Przy dostawie będziemy mieli do czynienia z dwiema transakcjami zawartymi w umowie przedwstępnej. Jedna część umowy dotyczyć będzie budowy lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą, druga zaś budowy miejsca postojowego w podziemnej hali garażowej. Wszystkie umowy o budowę z przyszłymi nabywcami lokali zawierane będą zgodnie z rozdziałem 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Spółdzielniach mieszkaniowych, tj. zawierać będą zobowiązanie stron do ustanowienia na rzecz członka - po wybudowaniu budynku - odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego znajdującego się w tym budynku. Zawarcie umowy w formie aktu notarialnego wraz z ustanowieniem i przeniesieniem odrębnej własności lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego na rzecz członka Spółdzielni wraz z udziałem w częściach wspólnych nastąpi po wybudowaniu budynku, uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie inwestycji oraz pod warunkiem dokonania przez członka Spółdzielni wpłaty pełnego wkładu budowlanego, wynikającego z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy. Spółdzielnia wystawiając fakturę sprzedaży na nabywcę lokalu mieszkalnego stosować będzie 8% stawkę podatku VAT, natomiast na nabywcę miejsca postojowego 23% stawkę podatku VAT.