Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2011, sygn. ITPP1/443-1022/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1022/11/TS
Zastosowanie sankcji z tytułu niedopełnienia obowiązku rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminie.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 lipca 2011 r. (data wpływu 22 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania sankcji z tytułu niedopełnienia obowiązku rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania sankcji z tytułu niedopełnienia obowiązku rozpoczęcia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminie.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan od dnia 1 września 2008 r. działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem placówki gastronomicznej pod nazwą P.. Nie zatrudnia Pan pracowników, wszystkie czynności wykonuje samodzielnie: sam prowadzi działalność oraz rozlicza dokumenty firmy. Dotychczas prowadził Pan ewidencję sprzedaży nieudokumentowanej nie posiadał Pan kasy fiskalnej, zaś wartość sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 40.000 zł. Działalność rozlicza Pan na zasadach ogólnych, jest Pan podatnikiem podatku VAT (składa Pan deklaracje kwartalne VAT-7K). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaje Pan również wyroby tytoniowe oraz napoje alkoholowe. Kiedy zlecił Pan prowadzenie dokumentacji firmy biuru rachunkowemu, poinformowano Pana, że od listopada 2008 r. powinien prowadzić ewidencję obrotu oraz kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Gdy tylko sam potwierdził Pan te informacje w urzędzie skarbowym, zdecydował Pan zgłosić się do urzędu w celu poinformowania o dokonaniu czynu zabronionego oraz złożenia korekt deklaracji VAT-7K. Odliczył Pan 30% podatku naliczonego od tych towarów, które powiązane są z obrotem, który powinien być ewidencjonowany przy użyciu kasy fiskalnej (papierosy, napoje alkoholowe). Korekty deklaracji złożył Pan w urzędzie skarbowym i zostały one przyjęte. Różnice w podatku VAT, która wynikła ze złożonych korekt, została przez Pana wpłacona wraz z odsetkami wyliczonymi przez urząd. Po kilku dniach okazało się, że korekty zostały złożone niesłusznie i urząd zaapelował o ich wycofanie oraz poinformował Pana, że odliczyć należy, zgodnie z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług, 30% podatku naliczonego, lecz od wszystkich towarów handlowych, które w tym okresie zostały zakupione.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right