Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2011, sygn. ITPP1/443-703/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-703/11/AJ
Czy Publiczny Dom Pomocy Społecznej, będący jednostką budżetową, zobligowany jest stosować kasę rejestrującą?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki, przedstawione we wniosku z dnia 16 maja 2011 r. (data wpływu 20 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 maja 2011 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dom Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową prowadzoną przez samorząd terytorialny Gminę Miasto w oparciu o zezwolenie Wojewody. Osoby korzystające z usług DPS, kierowane są w oparciu o decyzje administracyjne ustalające wysokość opłaty za pobyt, wydawane przez organ gminy, prowadzący DPS. Zasady odpłatności określa ustawa o pomocy społecznej. Rozporządzenia Ministra Finansów z 26 lipca 2010 r. zwolniło do 30 kwietnia 2011 r. z obowiązku posiadania kasy rejestrującej podatnika sprzedającego usługi w zakresie opieki społecznej. DPS świadczy takie usługi. Jest on publicznym domem pomocy społecznej, który jako jednostka budżetowa, w myśl ustawy o finansach publicznych pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu jednostki, a dochody odprowadza na rachunek jednostki budżetowej. Nie prowadzi zarobkowej działalności gospodarczej w przeciwieństwie do niepublicznych domów pomocy społecznej prowadzonych przez osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje, które jako podatnicy podlegają rygorom ww. rozporządzenia. W złożonym wniosku wskazano, że usługi pomocy społecznej zwolnione są VAT, a ponadto wysokość opłaty za nie wynika z decyzji administracyjnej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right