Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2011, sygn. ITPP2/443-872/11/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-872/11/AK

Opodatkowanie czynności skutkujących otrzymaniem wynagrodzenia z tytułu nabycia weksli na drodze indosu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2011 r. (data wpływu 16 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności nabycia weksli - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla czynności nabycia weksli.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Podstawowym rodzajem prowadzonej przez Spółkę działalności jest działalność handlowa. Spółka nie zajmuje się profesjonalnie obrotem instrumentami finansowymi. W ramach współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi zawierane są umowy, których przedmiotem jest nabywanie przez Spółkę (Indosatariusza) w drodze indosu dokonanego przez kontrahenta (Indosanta) weksli, każdorazowo wymienionych w zawartej umowie. Weksle z dokonanymi indosami są przekazywane w chwili podpisania umowy. Indosant w wyniku zawartej umowy przenosi poprzez indos na Indosatariusza określone weksle wraz z wszelkimi związanymi z nimi prawami, w tym z prawem do naliczania ustawowych odsetek za opóźnienie w zapłacie oraz prawem dalszego indosowania przedmiotowych weksli. W przypadku dalszego indosowania przez Indosariusza weksli na bank, koszty dyskonta naliczone do dnia uruchomienia środków wraz z prowizją bankową według ceny określonej przez bank, ponosi Spółka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00