Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.08.2011, sygn. ITPP1/443-637/11/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-637/11/MS
Zastosowanie zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług w zakresie pomocy społecznej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 25 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług w zakresie pomocy społecznej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczonych usług w zakresie pomocy społecznej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Dom Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową gminy. Jednostka prowadzi działalność statutową w zakresie zapewnienia osobom - wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności - usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne. Za pobyt w domu pomocy społecznej, mieszkaniec wnosi miesięczną opłatę, zgodnie z otrzymaną decyzją (wydaną z upoważnienia prezydenta), ustalającą wysokość odpłatności. Jednostka nie prowadzi działalności gospodarczej, świadczy wyłącznie usługi pomocy społecznej, które to usługi na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione od podatku. Jednostka prowadzi księgowość należności z podziałem na poszczególnych mieszkańców i na tej podstawie prowadzona jest imienna ewidencja. Odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej, dokonywana jest w formie przelewu za zgodą mieszkańca z emerytury lub renty przez właściwy organ emerytalno-rentowy, z zasiłku stałego mieszkańca przez ośrodek pomocy społecznej oraz w formie dopłat za pobyt do kasy przez samych mieszkańców. Otrzymane opłaty za pobyt mieszkańców jako dochody budżetowe są co miesiąc odprowadzane na konto gminy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right