Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.08.2011, sygn. ITPB2/436-74/11/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-74/11/TJ

Opodatkowanie umowy pożyczki.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (Wnioskodawca) jest podmiotem zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT. W celu sfinansowania bieżącej działalności zaciąga pożyczki pieniężne od zagranicznego kontrahenta z siedzibą w Niemczech, należącego do tej samej grupy kapitałowej co Spółka. Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Spółki i nie prowadzi działalności jako pośrednik banku ani jako inna instytucja finansowa. Do statutowej działalności pożyczkodawcy nie należy także działalność finansowa. Wynagrodzenie pożyczkodawcy z tytułu udzielenia pożyczki stanowią odsetki ustalone na podstawie zawartych umów pożyczki. Umowy pożyczek zostały podpisane przez Spółkę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, natomiast przez pożyczkodawcę w Niemczech. Pieniądze stanowiące przedmiot umów pożyczek, w chwili ich zawarcia znajdowały się za granicą. Na koniec każdego roku pożyczkodawca obciąża Spółkę odsetkami, co rodzi u Spółki obowiązek rozpoznania z tego tytułu importu usług i wykazania w deklaracji VAT importu usług zwolnionego z VAT w wysokości kwoty naliczonych odsetek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00