Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2011, sygn. ITPP1/443-628/11/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-628/11/MN
Obowiązek ewidencji świadczonych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencji świadczonych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencji świadczonych usług przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca realizuje zadania zgodnie ze statutem w zakresie ochrony zdrowia. W ramach swojej działalności statutowej wykonuje świadczenia medyczne na rzecz osób fizycznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135).
Wymieniona ustawa określa w szczególności warunki udzielania i zakres świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zasady i tryb finansowania oraz zasady powszechnego - obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjenci objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym korzystają bezpłatnie z usług medycznych, a koszty leczenia pokrywane są ze środków publicznych w ramach rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjenci ubiegający się o udzielenie świadczenia medycznego finansowanego ze środków publicznych zobowiązani są przedstawić dokument potwierdzający prawo do bezpłatnych świadczeń medycznych. Zgodnie z art. 50 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czynności tych pacjenci mogą dokonać w ciągu 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia, a w przypadku stanu nagłego - nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia, o ile chory nadal przebywa w szpitalu. W sytuacji dostarczenia dokumentów potwierdzających uprawnienia do skorzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych Wnioskodawca przedstawi dane świadczenie do rozliczenia z Narodowym Funduszem Zdrowia, co zostanie potwierdzone fakturą VAT. W sytuacji nieprzedłożenia dokumentacji uprawniającej do skorzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych lub przedłożenia nieprawidłowej dokumentacji Wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osoby fizycznej zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym będzie miał obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Nadmieniono, iż w przypadku sprzedaży bezgotówkowej Wnioskodawca będzie jednocześnie wystawiał faktury VAT na sprzedaż zarejestrowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej (pomimo braku takiego obowiązku). Powyższe będzie związane z częstymi przypadkami prowadzenia windykacji nieuregulowanych należności za wykonane przez Wnioskodawcę świadczenia medyczne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right