Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2011, sygn. ITPP1/443-748b/11/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-748b/11/AJ
Czy wpłaty na poczet pobytu dokonywane przez ZUS oraz KRUS na rachunek bankowy Domu Pomocy Społecznej podlegają ewidencjonowaniu za pośrednictwem kasy rejestrującej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 17 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 maja 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
W przedmiotowym wniosku i uzupełnieniu do niego przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dom Pomocy Społecznej od dnia 1 maja 2011 r. ewidencjonuje przychody za pomocą kasy fiskalnej. Odpłatność za pobyt mieszkańca wynika z decyzji administracyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i jest w znaczącej części regulowana przez ZUS lub KRUS na wyodrębniony rachunek bankowy. Wpłaty na rachunek dokonywane przez te instytucje są w pełni identyfikowalne, zawierają imię i nazwisko mieszkańca, nr świadczenia lub PESEL. Dopłaty mieszkańców realizowane są zarówno na rachunek bankowy, jak i w kasie DPS. Dopłaty gotówkowe, dokonywane przez mieszkańców ewidencjonowane są na kasie rejestrującej. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, DPS pokrywa koszty leków, za które ustalona jest ryczałtowa cena oraz część odpłatności za leki do wysokości limitu ceny przewidzianego w przepisach o Narodowym Funduszu Zdrowia. Apteka wystawia fakturę, z której wynika jaką odpłatność ponosi mieszkaniec a jaką DPS. Mieszkaniec wpłaca do kasy przypadającą na niego część odpłatności. Analogiczna sytuacja dotyczy odpłatności za pieluchomajtki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right