Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.07.2011, sygn. ITPP2/443-744/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-744/11/PS
Opodatkowanie czynności nieodpłatnego przekazania upominków.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania upominków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 maja 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania upominków.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Gmina kupuje towary o wartości do 100 zł i ponad 100 zł, z logo oraz bez logo Miasta, które są następnie wręczane mieszkańcom biorącym udział w imprezach miejskich takich jak np: Dni K.. Zakupione towary są również wręczane jako upominki na spotkaniach pracowników Urzędu z delegacjami innych urzędów, gmin, gościom i potencjalnym inwestorom. Celem przekazania jest poznanie i promowanie Gminy oraz zachęcanie przyszłych, potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia różnych inwestycji w Gminie. Ponadto zakupione towary są przekazywane w różnych konkursach w dziedzinie kultury, sportu, ochrony środowiska i promocji zdrowia, a także z okazji 100 rocznicy urodzin mieszkańców Miasta. Przy zakupie upominków Gmina otrzymuje faktury VAT. Jest podatnikiem VAT czynnym, ale nie odlicza podatku naliczonego zawartego w tych fakturach. W momencie nabycia konkretnych towarów wiadomo, że będą one przekazywane nieodpłatnie. Często nie jest możliwe, w przypadku wręczania prezentów o małej wartości, ustalenie tożsamości osób obdarowanych, co uniemożliwia wpisanie ich do ewidencji, o której mowa w art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. Nr 54, poz. 535 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right