Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.06.2011, sygn. ITPP1/443-445/11/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-445/11/KM

Zakres obowiązku wystawiania faktur VAT na żądanie nabywcy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2011 r. (data wpływu 29 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT na żądanie nabywcy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT na żądanie nabywcy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan samodzielną działalność gospodarczą, między innymi sprzedaż artykułów przemysłowych oraz artykułów jubilerskich. W zakresie podatku od towarów i usług jest zobowiązany do składania miesięcznych deklaracji dla podatku od towarów i usług, jako zarejestrowany podatnik VAT. Sprzedaż towarów osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym jest rejestrowana za pośrednictwem kas fiskalnych. W dniu 20 grudnia 2010 r. zawiadomił Pan organ podatkowy właściwy dla niego w zakresie podatku od towarów i usług, iż jest sprzedawcą, o którym mowa w art. 127 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz poinformował, iż będzie zwracał podatek o towarów i usług podróżnym, którzy nabędą towary w jego punktach handlowych. Do dnia złożenia przedmiotowego wniosku nie rozpoczął Pan wystawiania dokumentów Tax Free podróżnym oraz nie zwraca podatku od towarów i usług podróżnym. Nabywcami towarów sprzedawanych przez Pana, w szczególności wyrobów jubilerskich, są obywatele Białorusi oraz Rosji, którzy żądają udokumentowania nabycia towarów dodatkowo fakturami VAT, przedstawianymi następnie przez nich w konsulatach polskich przy ubieganiu się o wizy wjazdowe na teren Polski. Przedmiotowe faktury wystawia Pan na bieżąco w danym miesiącu kalendarzowym, dołączając do kopii wystawionej faktury VAT paragon fiskalny. Przedmiotowe faktury VAT są rejestrowane w rejestrze sprzedaży prowadzonym dla podatku od towarów i usług. Zdarza się też jednak, iż wyżej wymieni nabywcy towarów żądają od Pana wystawienia faktur VAT także po upływie dwóch lub trzech miesięcy, po miesiącu w których nabyli oni towary handlowe w jego punktach handlowych. Przystaje Pan na prośby klientów i wystawia im faktury VAT w dniu, w którym zgłosili się do strony pod warunkiem jednakże, iż nabywca przedłoży paragon fiskalny, który jest dołączany do kopii faktury VAT, ewidencjonowanej następnie w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług, ale miesiąca wystawienia przedmiotowej faktury VAT, a nie miesiąca zaewidencjonowania sprzedaży towarów za pośrednictwem kasy fiskalnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00