Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.06.2011, sygn. ITPB2/415-279/11/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-279/11/IB

1) Czy wartość należnego byłemu Pracownikowi odszkodowania stanowi przychód pracownika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś na Spółce nie ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy przy wypłacie odszkodowania na rzecz byłego Pracownika?
2) Czy w zakresie wypłaty renty wyrównawczej na rzecz byłego Pracownika Spółka występuje w funkcji płatnika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 marca 2011 r. (data wpływu 14 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Pracownik, zatrudniony w Spółce od dnia 8 sierpnia 2001 r., uległ w dniu 9 sierpnia 2004 r. w czasie pracy wypadkowi. Po wypadku w trakcie badań lekarskich stwierdzono u pracownika istnienie schorzenia w strukturze mózgu nie będącego wynikiem wypadku, to jest malformację tętniczo - żylną głębokich struktur płata skroniowego prawej półkuli mózgu. Schorzenie to objawiać się może utratą przytomności, świadomości działania, napadami padaczki. W związku z powyższym początkowo uznano, iż działanie podjęte przez Pracownika, a prowadzące do wypadku, wywołane było istnieniem wewnętrznego schorzenia, co zgodnie z polskim prawem mogło skutkować nie uznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy. W dniu 15 grudnia 2008 r. Pracownik złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Decyzją z dnia 26 listopada 2008 r. ZUS odmówił wypłaty odszkodowania uzasadniając to faktem, iż zdarzenie z 9 sierpnia 2004 r. nie było wypadkiem przy pracy. Od decyzji ZUS Pracownik złożył odwołanie do właściwego sądu. W toku postępowania sądowego, toczącego się przed Sądem Rejonowym w Gdańsku ustalono, iż wypadek ten stanowił wypadek przy pracy, zaś pracownik doznał długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 33%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00