Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.12.2010, sygn. ILPP1/443-1084/10-2/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1084/10-2/NS
Odliczenie podatku naliczonego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2010 r. (data wpływu 4 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego jest:
- prawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od nakładów inwestycyjnych,
- nieprawidłowe w części dotyczącej konsekwencji zmiany przeznaczenia budowanej nieruchomości.
UZASADNIENIE
W dniu 4 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność usługową medyczną oraz x apteki. Wykonywane są zatem czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Kilka lat wcześniej, na okoliczność prowadzenia takiej działalności, został wybudowany budynek. Poniesione wówczas nakłady inwestycyjne służyły sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej, a odliczony wówczas podatek VAT jest obecnie co roku korygowany, zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto, co roku ustala się proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 1 ustawy, celem określenia właściwej wielkości podatku VAT podlegającego odliczeniu od zakupów bieżących. w sytuacji bowiem, gdy nie można określić dokładnie kwot, o które można pomniejszyć podatek należny, stosuje się odliczenie proporcjonalne w oparciu o wskaźnik proporcji obliczony zgodnie z art. 90 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Muszą być jednak jednocześnie spełnione dwa warunki:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right