Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2010, sygn. ILPP/443-913/10-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP/443-913/10-2/MK

Opodatkowanie odszkodowania za utracone zyski i korzyści. Brak beneficjenta. Spadek produkcji energii dla konsumentów. Podmiot trzeci powodujący zmniejszenie mocy produkcyjnej energii.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka P. jest przedsiębiorstwem zajmującym się wytwarzaniem energii elektrycznej z wody oraz specjalizuje się w modernizacji i budowie elektrowni wodnych oraz innych obiektów hydrotechnicznych. Spółka posiada elektrownie wodne na rzekach, oraz X.

Po niemieckiej stronie X podmiot prawa niemieckiego L. na mocy postanowień organów państwowych Republiki Federalnej Niemiec miał dokonać sanacji zamkniętych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego na obszarze B. Celem sanacji było ponowne przywrócenie do użytku terenów wykorzystywanych do celów górniczych.

Dla osiągnięcia tego celu niezbędne było m. in. wypełnienie wodą odpowiednich wyrobisk poeksploatacyjnych i utworzenie sztucznego zbiornika. Aby tego dokonać L. rozpoczęło pobór wody z własnych zasobów, jak również z X. Ogromna ilość stale pobieranej wody z X przez L. doprowadziło do spadku ilości wody płynącej X poniżej ujęcia wody dla jeziora. Skutkiem spadku ilości płynącej rzeką wody, co potwierdziły badania przeprowadzone przez L. wraz z polskimi instytucjami badań studyjnych, było zmniejszenie produkcji energii elektrycznej przez instalacje należące do Spółki. Tym samym zwiększony pobór wody z X przez L. skutkował spadkiem dochodów po stronie Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00