Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2010, sygn. ILPP2/443-1014/10-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1014/10-2/MR
1. Czy w stosunku do wierzytelności będących przedmiotem opisanej powyżej umowy cesji, Spółka może skorzystać z ulgi na złe długi, czyli czy można uznać, iż pomimo dokonania opisanej powyżej cesji wierzytelności na rzecz firmy windykacyjnej spełniony jest warunek określony w art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług?
2. Czy w przypadku, gdy z powodu bezskutecznej windykacji zostanie dokonana zgodnie z umową cesja zwrotna to czy w tym momencie spełniony będzie warunek określony w art. 89a ust. 2 pkt 4 ustawy i w związku z powyższym po spełnieniu innych warunków określonych ustawą Spółka będzie mogła rozliczyć podatek należy od nieściągalnych wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu 2 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (dalej Spółka) posiada należności spełniające warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o VAT. W związku z powyższym, Spółka chciałaby skorzystać z tzw. ulgi za złe długi, jednakże w celu windykacji tychże należności Spółka podpisała z firmą windykacyjną umowę o współpracy gospodarczej. Przedmiotem umowy o współpracy gospodarczej jest przekazywanie w drodze kolejnych umów szczegółowych zleceń, w tym:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right