Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2010, sygn. ILPP1/443-703/10-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-703/10-2/BD

Skutki w podatku VAT darowizny przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2010 r. (data wpływu: 28 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków w podatku VAT darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dwóch odrębnych podmiotów gospodarczych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków w podatku VAT darowizny przedsiębiorstwa na rzecz dwóch odrębnych podmiotów gospodarczych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług pasażerskiego transportu lądowego (transport osób), rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów na zasadach ogólnych oraz jest czynnym podatnikiem VAT.

Zainteresowany ma dwóch synów, którzy prowadzą ten sam rodzaj działalności, każdy ma własną firmę. Podatnik z uwagi na fakt, iż jest w podeszłym wieku, chciałby dokonać transakcji zbycia przedsiębiorstwa na podstawie umowy darowizny. Z tym, że darowiznę Pan () chciałby podzielić pomiędzy dwóch synów i dla każdego z nich przepisać część przedsiębiorstwa. W efekcie końcowym nastąpiłoby przekazanie całej firmy na dwa osobne podmioty gospodarcze, co doprowadziłoby do tego, iż wystąpiłyby dwie odrębne darowizny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00