Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2010, sygn. ILPP2/443-881/10-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-881/10-2/ISN

Wystawianie faktur korygujących w formie papierowej do faktur wystawionych w formie elektronicznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2010 r. (data wpływu 16 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur korygujących w formie papierowej do faktur wystawionych w formie elektronicznej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur korygujących w formie papierowej do faktur wystawionych w formie elektronicznej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka jest częścią międzynarodowej Grupy x prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży technicznych artykułów ściernych, obrabiarek i narzędzi mechanicznych, części i akcesoriów samochodowych. Spółka w związku ze swoją działalnością wystawia miesięcznie około 5 tysięcy faktur sprzedaży i faktur korygujących. Aby poprawić efektywność pracy i komunikacji, Spółka wystawia niektórym swoim kontrahentom faktury elektroniczne, przy użyciu programu EDI (ECOD ARCHIWUM), obsługiwanego przez zewnętrzną firmę C. Wystawiana w używanym przez Spółkę zintegrowanym systemie SAP faktura VAT, zapisana zostaje w technicznym pliku i dalej jest przesyłana do firmy C., która zapisuje ją w postaci faktury elektronicznej w programie EDI. Niestety powyższa metoda nie może mieć zastosowania do elektronicznych faktur korygujących. W obsługiwanym przez Spółkę systemie nie ma możliwości stworzenia dokumentu technicznego, który byłby zgodny ze standardem przesyłania dokumentów elektronicznych faktura korekta za pomocą systemu EDI. Standard jest ustalony w formacie EDI-XML G1 przez instytucje nadzorujące wymianę elektroniczną dokumentów. Natomiast generowany przez Spółkę dokument techniczny dla faktur korygujących nie spełnia wymaganego standardu z uwagi na brak wielu informacji istotnych dla faktury korygującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00