Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2010, sygn. ILPP1/443-242/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-242/10-2/AK
Prawidłowość wystawienia faktury końcowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 3 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury końcowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury końcowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest sprzedawcą okapów kuchennych do dużych obiektów gastronomicznych. Standardowo warunkiem przyjęcia zamówienia na okapy jest wpłata zaliczki. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, po otrzymaniu wpłaty Spółka wystawia faktury zaliczkowe. Problem pojawia się w momencie, kiedy występuje zamówienie na większą liczbę urządzeń, które mają być dostarczane w kilku dostawach, a otrzymana wcześniej zaliczka przypisana jest do każdej pozycji w sposób proporcjonalny (np. 30% wartości końcowej). Jeszcze trudniej jest wystawić fakturę końcową, kiedy w kontrakcie występuje kilka pozycji, a zaliczka wpłacana jest do kilku z nich, a nie do wszystkich. W takiej sytuacji kilka dostaw do jednego kontraktu, tzn. w przypadku konieczności wystawienia kilku faktur końcowych zawierających rozliczenie wpłaconej wcześniej zaliczki w częściach odpowiednio zaliczanych na wydawany daną fakturą towar wystawienie takiej faktury w systemach komputerowych jest czynnością skomplikowaną. Dodatkowo obraz takiej faktury wystawionej zgodnie z § 10 ust. 5 ww. rozporządzenia jest nieczytelny dla odbiorców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right