Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2010, sygn. ILPB2/436-146/09/10-S/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-146/09/10-S/AJ
Czy w sytuacji, w której następuje jednoczesne obniżenie kapitału zakładowego Spółki w wyniku umorzenia akcji w Spółce bez wynagrodzenia oraz jego podwyższenie ze środków własnych Spółki, pochodzących z dokonanego obniżenia kapitału zakładowego Spółki, do wysokości nieprzekraczającej wysokość kapitału zakładowego Spółki przed jego obniżeniem, powstaje po stronie Spółki obowiązek podatkowy w zakresie podatku PCC w związku z dokonanym podwyższeniem kapitału zakładowego, a zatem czy Wnioskodawca, jako płatnik, powinien pobrać i wpłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 kwietnia 2010 r. sygn. akt III SA/Po 110/10 stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika doradcę podatkowego Panią, przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku czynności cywilnoprawnych w zakresie zmiany umowy spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zostanie poproszony o sporządzenie protokołów, w formie aktów notarialnych, ze zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz walnych zgromadzeń spółek akcyjnych, na których to zgromadzeniach zostanie w przypadku każdej ze spółek podjęta uchwała o dobrowolnym umorzeniu całości udziałów (akcji) będących własnością części udziałowców (akcjonariuszy) każdej ze spółek bez wynagrodzenia, związanym z tym obniżeniem kapitału zakładowego każdej ze spółek oraz jego jednoczesnym podwyższeniu ze środków zatrzymanych w spółce w wyniku nie wypłacenia wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów (akcji) i wydaniu w nowych udziałów (akcji) na rzecz pozostałych wspólników (akcjonariuszy) danej spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right