Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2010, sygn. ILPP2/443-44/10-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-44/10-2/AK
Czy kwoty za uczestnictwo w imprezach turystycznych organizowanych przez biuro podróży Wnioskodawczyni, wpłacane przez klientów przed wykonaniem usługi powinna traktować jako otrzymanie zaliczki lub przedpłaty i wystawiać na te zaliczki/przedpłaty faktury VAT Marża dla klientów podatników VAT, lub w przypadku osób fizycznych niebędących podatnikami VAT wystawiać takie faktury na ich żądanie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko XX, przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2010 r. (data wpływu 11 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienie faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet usług turystycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienie faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki na poczet usług turystycznych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług turystycznych. z tytułu prowadzonej działalności opłaca podatek dochodowy od osób fizycznych. Jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowana spełnia wymagania przepisu art. 119 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Więc świadczone usługi turystyczne, poza usługami świadczonymi w jej ośrodku turystycznym, rozlicza w szczególnej procedurze VAT-marża, określonej w art. 119 ust. 1 ustawy. Opłaty za uczestnictwo w imprezach turystycznych, organizowanych przez biuro podróży Wnioskodawczyni w wysokości do 90%, a często 100% całej wartości imprezy, pobierane są od klientów na dwa miesiące lub wcześniej przed terminem rozpoczęcia imprezy. w przypadku odbierania od klienta wpłaty początkowej nie pokrywającej w pełni należności za uczestnictwo w imprezie, np. 90% ceny wycieczki, pozostałą część klient wpłaca przed rozpoczęciem imprezy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right