Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2010, sygn. IPPB2/436-325/10-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

sprzedaż Akcji w przedstawionej transakcji powinna zostać uznana za sprzedaż Akcji na rzecz Spółki dokonywaną za pośrednictwem firmy inwestycyjnej w rozumieniu ustawy o PCC. W rezultacie, czynność ta jest zwolniona od opodatkowania PCC na podstawie art. 9 pkt 9b) ustawy o PCC.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2010 r. (data wpływu 09.09.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy nabycia akcji przez Spółkę, dokonane za pośrednictwem firmy inwestycyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.09.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy nabycia akcji przez Spółkę, dokonane za pośrednictwem firmy inwestycyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

A. Przedmiot transakcji

Spółki J. S.A. (J.) oraz S. S.A. (S.) (łącznie zwani jako Sprzedający) są właścicielami akcji w kapitale zakładowym spółki P. S.A. (P.). J. posiada odpowiednio 7.500.012 akcji a S. 7.503.168 akcji (dalej łącznie zwane jako Akcje).

B. Sprzedaż Akcji umowa pośrednictwa zawarta pomiędzy Sprzedającym a firmą inwestycyjną.

Na początku 2008 r. J., jak i S. podjęły decyzję o sprzedaży Akcji. W tym celu, w dniu 18 lutego 2008 r., zawarły umowę z firmą inwestycyjną U. S.A. (Broker). Zadaniem Brokera, na podstawie przedmiotowej umowy, było doradztwo finansowe polegające na znalezieniu nabywcy zainteresowanego zakupem Akcji. Stosunek umowny łączący Brokera z J. i S. był kilkakrotnie przedłużany, tj. w dniu 6 kwietnia 2009 r. oraz 21 kwietnia 2010 r., zarówno poprzez aneksowanie wskazanej wyżej umowy, jak również poprzez zawieranie nowych umów, których przedmiot obejmował również doradztwo finansowe polegające na znalezieniu nabywcy zainteresowanego zakupem Akcji. W umowach tych zawarto, m.in. zapis, że broker po zakończeniu realizacji przedmiotowych umów, tj. po znalezieniu nabywcy Akcji, wyraża gotowość świadczenia usług pośrednictwa przy sprzedaży akcji w oparciu o nową umowę, która miałaby być zawarta pomiędzy Brokerem a J. i S. Wykonując ww. umowy Broker przedstawił kilku potencjalnych nabywców zainteresowanych zakupem Akcji. Ostatecznie, J. i S. wybrały jako nabywcę Akcji zakład reasekuracji, mający ugruntowaną pozycję na rynku niemieckim, tj. G. (Spółka lub Kupujący). Następnie Broker uczestniczył w imieniu Sprzedających w negocjacjach transakcyjnych z wybranym Kupującym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00