Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.09.2010, sygn. IPPP1-443-753/10-4/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-753/10-4/ISZ
Prawidłowości wystawienia faktur.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12.07.2010 r. (data wpływu 19.07.2010 r.), uzupełnionego w dniu 12.08.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 29.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktur - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 12.08.2010 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 29.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktur.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
N. S.A. (dalej również Spółka) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi telekomunikacyjne (telefonii stacjonarnej oraz usług dostępu do sieci internet). Świadczenie usług jest dokumentowane fakturami VAT. Faktury VAT przesyłane są do klientów i kontrahentów Spółki w formie papierowej za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego lub innego dostawcy usług pocztowych. Spółka rozważa możliwość zmiany metody dostarczania swoim abonentom i kontrahentom faktury VAT, poprzez rezygnację z wysyłki faktury VAT w formie papierowej za pośrednictwem publicznego operatora pocztowego lub innego dostawcy usług pocztowych, w następujący sposób: faktury wystawione byłyby w systemach informatycznych Spółki. Abonent ze swojego komputera za pomocą przeglądarki logowałby się na serwerze Spółki w systemie N. (N. On-Line). Po zalogowaniu abonent będzie miał pełny dostęp do wystawionej faktury VAT w szczególności do jej podglądu oraz jej wydruku. Każdorazowe wystawienie faktury VAT na platformie będzie sygnalizowane abonentowi przez wysłanie maila informującego o tym fakcie, na konto e-mail podane przez abonenta. W szczególnych sytuacjach Spółka zakłada również możliwość przesyłania faktur VAT abonentom pocztą elektroniczną w formie pliku elektronicznego. Dodatkowo Spółka będzie przesyłać abonentowi i kontrahentowi informację, w której wyjaśniać będzie, że dokument przesłany pocztą elektroniczną dla swojej ważności powinien być przez abonenta lub kontrahenta wydrukowany i przechowywany w formie papierowej. Tak wystawiona faktura VAT nie będzie potwierdzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a więc wystawiona będzie w inny sposób aniżeli przewidziany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005r., w sprawie wystawienia oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur.