Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2010, sygn. IPPP1/443-562/10-4/ISz, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-562/10-4/ISz

Autentyczność pochodzenia faktur (EDI).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2010 r. (data wpływu 31.05.2010 r.), uzupełnionego w dniu 02.08.2010 r. na wezwanie z dnia 19.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawianych i odbieranych faktur w systemie EDI - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.05.2010 r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony w dniu 02.08.2010 r. na wezwanie z dnia 19.07.2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawianych i odbieranych faktur w systemie EDI.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

K sp. z o.o. jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka wystawia i otrzymuje znaczne ilości faktur VAT. W przyszłości Spółka zamierza część z tych faktur wystawiać i otrzymywać w formie elektronicznej przewidzianej w § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur (Dz. U. Nr 133, poz. 1119), zwanego dalej rozporządzeniem z dnia 14 lipca 2005 r., czyli w formie wymiany danych elektronicznych (EDI). Zgodnie z powołanym przepisem nastąpi to po podpisaniu z niektórymi odbiorcami i dostawcami Spółki umów dotyczących wymiany danych (EDI), przewidujących stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia faktury i integralność danych. W procedurach wymiany danych elektronicznych (EDI) pomiędzy Spółką a jej odbiorcami i dostawcami pośredniczyć będą podmioty trzecie, których rola polegać będzie na przekazywaniu pomiędzy Spółką a jej odbiorcami i dostawcami komunikatów wymiany danych elektronicznych (EDI), zwane dalej realizatorami usług EDI. Z realizatorami usług EDI Spółka zawierać będzie umowy na obsługę procedur wymiany danych elektronicznych (EDI). Spółka nie będzie miała możliwości weryfikowania pracy systemów informatycznych z których korzystać będą realizatorzy usług EDI, w szczególności Spółka nie będzie mogła dokonywać ocen ani ekspertyz dotyczących tych systemów, nie będzie mogła żądać od realizatorów usług EDI dostarczania kodów programów komputerowych ani szczegółowych wyjaśnień dotyczących struktury lub funkcjonowania tych programów, lecz uzyska wyłącznie proste, podstawowe informacje właściwe dla poziomu zwykłego użytkownika systemu wymiany danych elektronicznych (EDI).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00