Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2010, sygn. IPPB2/436-153/10-4/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

nabycie przez Spółkę własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2010 r. (data wpływu 07.05.2010 r.) uzupełnionym pismem na wezwanie z dnia 23.06.2010 r. (data nadania 24.06.2010 r., data doręczenia 30.06.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia przez Spółkę własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia przez Spółkę własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłego.

Udziały w Zakładach Piekarskich O Sp. z o.o. (Spółka) są aktualnie własnością dwóch osób fizycznych (na zasadach małżeńskiej wspólności ustawowej). W przyszłości część lub całość udziałów może zostać nabyta przez inne osoby fizyczne (np. dzieci udziałowców Spółki) lub prawne.

W przyszłości możliwe jest również umorzenie części udziałów w Spółce za wynagrodzeniem wypłacanym przez Spółkę na rzecz udziałowców umarzających udziały (aktualnych lub przyszłych). Umorzenie takie będzie miało charakter tzw. umorzenia dobrowolnego, o którym mowa w art. 199 § 1 kodeksu spółek handlowych (KSH). Umorzenie nastąpi w drodze przeniesienia tytułu prawnego do umarzanych udziałów na Spółkę (tj. poprzez nabycie udziałów od Podatnika przez Spółkę w celu ich umorzenia) na podstawie uchwał odpowiednich organów (tj. zgromadzenia wspólników) Spółki oraz umów zawartych pomiędzy Spółką a poszczególnymi udziałowcami, których udziały będą umarzane. Umorzenie może nastąpić z czystego zysku (art. 199 § 6 KSH) lub z obniżenia kapitału zakładowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00