Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2010, sygn. IPPP1/443-307/10-3/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-307/10-3/AP

W zakresie dopuszczalności wystawiania faktur przez podmiot trzeci (Usługodawcę).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11.03.2010 r. (data wpływu 17.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dopuszczalności wystawiania faktur przez podmiot trzeci (Usługodawcę) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.03.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dopuszczalności wystawiania faktur przez podmiot trzeci (Usługodawcę).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, X Sp. z o.o. (dalej: X lub Spółka) posiadająca siedzibę w Polsce oraz będąca polskim podatnikiem VAT nabywa szereg usług w zakresie obsługi określonych procesów biznesowych od polskiego kontrahenta będącego zarejestrowanym podatnikiem VAT (dalej: Usługodawca). Między innymi, X planuje zlecić Usługodawcy obsługę technicznego procesu wystawiania faktur VAT i przesyłania ich kontrahentom Spółki nabywającym od niej towary lub usługi. Usługodawca będzie więc wystawiał faktury VAT w imieniu i na rzecz Spółki na podstawie udzielonego w tym celu przez Spółkę pełnomocnictwa.

Wystawiane przez Usługodawcę faktury będą spełniały wymagania formalne określone w ustawie o VAT i rozporządzeniach wydanych na podstawie przepisów tej ustawy. W szczególności, na omawianych fakturach jako sprzedawca będzie wskazana X (z jej pełną nazwą, adresem i numerem VAT), natomiast jako nabywca wskazany będzie kontrahent Spółki nabywający od niej towary lub usługi (na fakturze wskazana będzie jego nazwa, adres oraz numer VAT). Należy bowiem podkreślić, iż umowa pomiędzy stronami będzie dotyczyć wyłącznie technicznej strony wystawienia dokumentu. Sprzedawcą i nabywcą z tytułu transakcji dokumentowanych fakturami wystawionymi przez Usługodawcę będą nadal X oraz jej kontrahent. Strony planują, aby dane Usługodawcy nie były wskazywane na fakturze, jako że nie uczestniczy on w realizacji transakcji, która taką fakturą jest dokumentowana, a jedynie technicznie wystawia on ten dokument.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00