Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2010, sygn. IPPP3/443-254/10-2/KG/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-254/10-2/KG/SM
Dokumentowanie statusu podmiotu na rzecz którego są świadczone usługi (dla podatników unijnych i z krajów trzecich); obowiązek umieszczania numeru VAT-UE na wystawianych fakturach VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12.02.2010 r. (złożone do Naczelnika Urzędu Skarbowego, przesłane do tutejszego Organu w dniu 15.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania statusu nabywcy świadczonych przez Spółkę usług:
- z krajów Unii Europejskiej jest nieprawidłowe,
- z krajów trzecich - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15.03.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania statusu nabywcy świadczonych przez Spółkę usług.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Sp. z o.o. (dalej Spółka) świadczy usługi w zakresie rekrutacji pracowników i doradztwa personalnego oraz usługi informatyczne i utrzymania w sprawności sieci i korespondencji elektronicznej. W ramach prowadzonej działalności Spółka świadczy wymienione powyżej usługi m.in. na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (tzw. bussiness to bussiness, B2B) i mających siedzibę poza terytorium kraju (kraje członkowskie Wspólnoty oraz kraje trzecie). W przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotu z kraju członkowskiego Wspólnoty Spółka na fakturze wystawionej z tytułu sprzedaży usługi podaje numer VAT nabywcy (wydany dla celów podatku od towarów i usług w kraju siedziby nabywcy usługi). Część nabywców zagranicznych z krajów Wspólnoty nie jest zarejestrowana dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych (nie figurują w systemie wymiany informacji o VAT - VIES). Numer VAT nabywcy Spółka uzyskuje drogą korespondencji elektronicznej lub telefonicznie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right