Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2010, sygn. IBPP1/443-822/10/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-822/10/AZb
zasadność wystawienia faktury korygującej do faktury dokumentującej uiszczenie zaliczki w sytuacji, gdy umowa sprzedaży nie dochodzi do skutku
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2010r. (data wpływu 30 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności wystawienia faktury korygującej do faktury dokumentującej uiszczenie zaliczki w sytuacji, gdy umowa sprzedaży nie dochodzi do skutku jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 sierpnia 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasadności wystawienia faktury korygującej do faktury dokumentującej uiszczenie zaliczki w sytuacji, gdy umowa sprzedaży nie dochodzi do skutku.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka) zajmuje się sprzedażą maszyn rolniczych. Klienci Spółki składając zamówienie na konkretne urządzenia, podpisują umowę sprzedaży urządzenia i uiszczają zaliczkę na poczet ceny. Spółka wystawia fakturę VAT na rzecz klienta - dokumentującą zapłatę przez klienta zaliczki. W dacie podpisania umowy i wpłaty zaliczki strony nie wiedzą jeszcze, czy w transakcji weźmie udział podmiot finansujący (firma leasigowa).
W przypadku decyzji klienta, iż w transakcji udział weźmie podmiot finansujący (firma leasingowa), maszyna sprzedawana jest firmie leasingowej, a postanowienia umowy zwartej z klientem tracą moc, natomiast uiszczona przez klienta zaliczka jest przedmiotem cesji pomiędzy klientem a leasingodawcą. Na podstawie zawiadomienia o cesji, otrzymanego od klienta, Spółka dokonuje potrącenia wierzytelności z tytułu zwrotu zaliczki (scedowanej na rzecz leasingodawcy) z wierzytelnością przysługującą Spółce od leasingodawcy z tytułu ceny objętej umową sprzedaży.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right