Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2010, sygn. IBPP1/443-343/10/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-343/10/ES
konieczność dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2010r. (data wpływu 16 kwietnia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 lipca 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2010r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konieczności dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku stwierdzenia niedoboru inwentaryzacyjnego zawinionego przez pracowników.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 5 lipca 2010r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca (Hurtownia) prowadzi handel hurtowy wyrobów tytoniowych oraz chemii gospodarczej. Zapasy towarów przechowywane są w dwóch magazynach: magazynie głównym oraz w filii. Ewidencja zapasów jest ilościowo-wartościowa.
Przeprowadzając kontrole inwentaryzacyjne Wnioskodawca stwierdza czasem niedobory, które najczęściej traktuje jako zawinione i obciąża swoich pracowników (magazynierów) jako osoby materialnie odpowiedzialne.
Dotychczas Wnioskodawca dokonywał w związku z tym, korekty podatku naliczonego od towarów i usług stosując stawkę 22% VAT. Wnioskodawca dokonując zakupu towarów ponosi wydatki związane z podstawowym rodzajem działalności PKD 4635 Z. Jednak wraz ze zmianą przepisów od dnia 1 grudnia 2008 roku zmieniło się stanowisko Wnioskodawcy odnośnie obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego od powstałych niedoborów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right