Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. IBPP3/443-562/10/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-562/10/PK
przesyłania faktur drogą elektroniczną
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 200 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2010r. (data wpływu 30 lipca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie przesyłania faktur drogą elektroniczną - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 lipca 2010r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie faktur przesyłania drogą elektroniczną.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Spółka świadczy usługi prenumeraty gazet i czasopism on-line realizowanych na terenie kraju oraz terenie UE. W związku z faktem, iż z zdecydowaną częścią odbiorców jednym kontaktem jest kontakt elektroniczny. Większość faktur jest wysyłana do kontrahentów przesyłkami pocztowymi. Spółka nie posiada kwalifikowanego certyfikatu ani nie korzysta z wymiany danych elektronicznych (EDI).
W związku z tym zadano następujące pytanie:
Czy w opisanej sytuacji wystarczające jest wysłanie do kontrahenta faktury VAT w postaci elektronicznej (w formacie PDF) bez wysyłania jej drogą pocztową...
Zdaniem Wnioskodawcy w opisanej sytuacji nie ma potrzeby wysyłania faktur drogą pocztową wystarczy jedynie wysłanie faktury w formie elektronicznej (PDF), stanowisko spółki jest zgodne min z wyrokiem NSA z 20 maja 2010r., sygn. Akt I FSK 1444/09 gdzie sąd stwierdził, iż faktura przesłana drogą elektroniczną (w formie pliku PDF) pomimo że nie jest zabezpieczona podpisem elektronicznym, daje prawo do odliczenia VAT istotne jest jedynie, aby taka faktura została przez nabywcę wydrukowana.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right