Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2010, sygn. IBPBII/1/436-155/10/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-155/10/MZ
Czy zawarcie umowy nabycia własnych akcji celem ich umorzenia za wynagrodzeniem podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2010r. (data wpływu do tut. Biura 30 czerwca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 czerwca 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (Spółka akcyjna) przewiduje możliwość dokonania dobrowolnego umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza w drodze nabycia akcji przez Spółkę w trybie art. 359 Kodeksu spółek handlowych. Możliwość dobrowolnego umorzenia akcji za zgodą akcjonariusza jest przewidziana w statucie wnioskodawcy. W celu dokonania dobrowolnego umorzenia akcji walne zgromadzenie wnioskodawcy podjęłoby uchwałę o dobrowolnym umorzeniu akcji za zgodą akcjonariusza w drodze ich nabycia przez wnioskodawcę określając podstawę prawną umorzenia oraz wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych, a także sposób obniżenia kapitału zakładowego. Następnie umarzane akcje zostałyby nabyte przez wnioskodawcę (Spółkę), jako akcje własne do umorzenia w drodze umowy zawartej przez wnioskodawcę z akcjonariuszem, którego akcje byłyby przedmiotem umorzenia. W wyniku zawartej umowy wnioskodawca nabyłby prawo własności akcji własnych do umorzenia a akcjonariusz otrzymałby wynagrodzenie określone uchwałą walnego zgromadzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right