Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2010, sygn. IBPBII/1/436-121/10/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-121/10/AŻ
skutki podatkowe umowy pożyczki zawartej w 2000r.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 24 maja 2010r. (data wpływu do tut. Biura - 24 maja 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (opłaty skarbowej) w zakresie skutków podatkowych zawartej umowy pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 maja 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych (opłaty skarbowej) w zakresie skutków podatkowych zawartej umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W październiku 2000r. zawarta została umowa pożyczki pieniężnej. Pożyczkodawcą był obywatel USA, a pożyczkobiorcą obywatel polski spokrewniony z pożyczkodawcą. umowa spisana została w Polsce, podpisana przez obywatela Polski, a następnie wysłana do USA, gdzie zaakceptował i podpisał ją obywatel USA, a następnie odesłał jeden egzemplarz z powrotem do pożyczkobiorcy w Polsce. Od umowy pożyczki nie został odprowadzony podatek, gdyż zgodnie z art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych "czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Polski". Propozycję pożyczki złożył obywatelowi Rzeczpospolitej Polskiej obywatel USA nakreślając ogólnie warunki, pod którymi był skłonny pożyczyć pieniądze. Przedmiotem pożyczki miały być pieniądze w postaci gotówki. Gotówkę tę miał przekazywać pożyczkobiorcy pożyczkodawca osobiście lub poprzez osoby trzecie przy okazji wizyt w Polsce w ilości zgodnej z limitem przewozu czyli maksymalnie 10 tys. dolarów jednorazowo. Odbiór gotówki każdorazowo pożyczkobiorca miał kwitować. Szczegóły umowy dopracował pożyczkobiorca określając miedzy innymi warunki spłaty, na których był w stanie pożyczyć pieniądze. Następnie umowa w formie akceptowanej przez pożyczkobiorcę przesłana została do pożyczkodawcy, który po zapoznaniu się z jej szczegółami również ją zaakceptował. W związku z tym, że stwierdzono iż umowa niniejsza nie pociąga za sobą konieczności zapłacenia podatku nie złożono informacji o tej umowie w urzędzie skarbowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right